Select Language

piątek, 20 września 2013

Piknik Militarny - Studzianki Pancerne 11-08-2013

Tytułem wstępu będzie info z Wikipedii:
W dniach 9–16 sierpnia 1944 pod wsią Studzianki, toczyła się bitwa oddziałów 8 Armii Gwardii z przydzieloną do niej 1 Brygadą Pancerną im. Bohaterów Westerplatte z elementami dwóch niemieckich dywizji pancernych. Celem oddziałów sowieckich i Polaków była obrona przyczółka warecko-magnuszewskiego przed niemieckimi oddziałami. Bitwa zakończyła się zwycięstwem sił polsko-radzieckich.

Co roku w tych dniach odbywają się różnorakie imprezy aby uczcić tych, którzy walczyli, a przy okazji pogłębiać wiedzę historyczną. W tym roku uczestniczyliśmy rodzinnie w „Spotkaniach żołnierskich pokoleń” oraz na pikniku historycznym.
Zaczęliśmy od odwiedzenia najważniejszego pomnika i  mauzoleum - czołgu! Do czołgu weszli chłopcy. Nie było łatwo wejść tam z dziećmi, ponieważ czołg stoi na cokole na wysokiej górce. Bałam się, że któryś spadnie, ale całe szczęście chyba wykryli zagrożenie i spokojnie z naszą asekuracją udało się tam wejść. Później udaliśmy się na teren szkoły podstawowej, gdzie odbywały się koncerty lokalnych zespołów ludowych, wszędzie było mnóstwo żołnierzy, pojazdów wojskowych i Adasia wujek wraz z grupą kolegów z grupy rekonstrukcji historycznych. Panowie pozwolili nam przymierzyć hełmy wojskowe, potrzymać zabytkowy karabin, pobawić się armatą i wejść do każdego z samochodów:

Za wykrycie zakopanego metalu dostaliśmy lizaka ;-)


A na koniec dnia nagroda dla dzielnego wojaka:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz