Select Language

piątek, 27 września 2013

Na skraju Puszczy Kampinoskiej - GranicaKampinoski Park Narodowy leży kilkanaście km na północny zachód od Warszawy.  Jest jedynym parkiem narodowym w województwie mazowieckim i podobno odwiedza go rocznie ok. miliona turystów. Jest położony blisko naszej stolicy i nazywany Zielonymi Płucami Warszawy. Pod koniec lipca 2012 wybraliśmy się tam. Wybraliśmy wieś Granica na skraju parku. Wg mnie jest to najciekawsza miejscowość w okolicy, stanowiąca świetną bazę wypadową w głąb puszczy.   
 

Pogoda była zacna, taka cisza...po burzy. Baliśmy się, że będzie mokro i paskudnie, bo jadąc wpadliśmy w burzową chmurę.  Zostawiliśmy auto na leśnym parkingu i okazało się, że nie taki diabeł straszny. Chłopaki pomknęli ścieżką zobaczyć cmentarz wojenny z grobami m. in.: żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich i 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, poległych we wrześniu 1939 roku.
 Chcieliśmy tez odwiedzić oddział muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego, ale mieliśmy pecha - tego dnia było już zamknięte. Jedyne co obejrzeliśmy to plenerowa wystawa prezentująca parki narodowe w Polsce. Ogromne tablice pokazują nam osobliwości naszego kraju, z krótkim opisem danego parku.
 Kolejny punkt w środku lasu, który zobaczyć trzeba to Park Etnograficzny (skansen) - przykład dawnego budownictwa puszczańskiego. Zauroczyła nas stara chata pokryta strzechą z ogromnym żurawiem do nabierania wody.


Obok skansenu znajduje się Aleja Trzeciego Tysiąclecia. Wzdłuż niej zostały posadzone dęby przez przedstawicieli władz państwowych (m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego czy Kardynała Glempa).


W Granicy znajduje się węzeł szlaków turystycznych i rowerowych. Położona jest na granicy  bagien i wydm, co czyni ją bardzo malowniczym zakątkiem puszczy. Warto wybrać się do ośrodka muzealno-dydaktycznego, w którym znajduje się wystawa wypchanych zwierząt leśnych oraz organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży. Wejście do Kampinoskiego Parku Narodowego jest bezpłatne! Na koniec naszej wyprawy przejechaliśmy sobie przez puszczę samochodem starą drogą przez wieś Górki by jeszcze poczuć leśny klimat.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz