Select Language

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Lekcja historii w Mniszewie

Pierwszy weekend kwietnia spędzaliśmy na Mazowszu. Wracając do domu mijamy miejscowość Mniszew, u zbiegu rzek: Pilicy i Wisły.

Na niewielkim wzgórzu tuż przy trasie 79 (Sandomierz-Warszawa) znajduje się Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego.  Miejsce to ma upamiętniać walki 1 Armii Wojska Polskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim z niemieckim okupantem w 1944 roku. Atak niemiecki załamał się pod Studziankami, gdzie Niemcy ponieśli ciężkie straty w wyniku kontruderzenia 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Pisałam o tym TUTAJ  
W 1977 roku Mniszew został odznaczony Krzyżem Grunwaldu III klasy, za patriotyczną postawę miejscowego społeczeństwa w walce z hitlerowcami.
Parking oraz wstęp do skansenu jest bezpłatny. Nie sposób go przeoczyć bo tuż przy jezdni stoi czołg, który mocno zwraca na siebie uwagę przejeżdżających kierowców.

Zwiedzanie obiektu trwa ok. godziny. Spacerujemy ścieżką poprzez sosnowy las mijając kolejne eksponaty. Ubolewam nad tym, że z każdym rokiem sprzęt wygląda coraz gorzej - rdza, wandale i płynący czas działa na niekorzyść udostępnionego zwiedzającym sprzętu.

Obecnie w dobrym stanie zachowane są okopy, armaty przeciwlotnicze (część elementów jest ruchoma):


 Zapora przeciwczołgowa
 Amfibia czyli transporter pływający BAW
Dwie Katiusze, niestety bardzo mocno skorodowane
Czołg z otwartym włazem, w którym miejscowi menele urządzili śmietnik....

Dobrą informacją jest to, że w 2014 r. skansen ma być rozbudowany dzięki unijnym środkom. W planach jest wybudowanie pawilonu, w którym znajdą się eksponaty zabytkowe.  Będzie można także zobaczyć wystawy oraz galerie o II wojnie światowej. Ale to na razie plany.


4 komentarze: