Select Language

piątek, 1 marca 2019

Wilno w jeden dzień

Są takie miasta poza granicami naszego kraku, że mimo innego języka i waluty urzędowej czujemy się jak w Polsce. Jednym z nich jest oczywiście Lwów, drugie to Wilno. Nie jest to ogromna metropolia, bo liczy tylko nieco ponad pół miliona mieszkańców.

Oto co zobaczyć w Wilnie w trakcie jednodniowego pobytu.

1. Kościół św. Piotra i Pawła, zwanego potocznie białym kościołem. Z zewnątrz niepozorny, za to w środku oszałamiający - ze względu na około 2 tysiące białych rzeźb. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów świata. Są tu dzieła włoskich mistrzów baroku – Pietra Pierti, Giovanniego Gali i Michała Anioła Palloni (nadwornego malarza Jana III Sobieskiego). Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze żyrandol w kształcie łodzi - powstał on na pamiątkę feralnego transportu kryształowego ołtarza z Włoch do Wilna, który zatonął i nigdy nie dotarł na Litwę. Ciekawostką jest to, że zgodnie z ostatnią wolą został tu pochowany w progu słynny Kazimierz Pac - jeden z fundatorów owej świątyni (ten, co wart był pałaca). Znajdziecie w miejscu jego pochówku tablicę z napisem "Tu leży grzesznik".
2. Dalej ruszamy na zabytkowy cmentarz na Rossie. Wysunę śmiało stwierdzenie, że to nasza narodowa nekropolia. Niestety serce mnie boli jak patrzę na zdjęcia zniszczonej części. Cmentarz możemy podzielić na kilka stref: Stara Rossa, Nowa Rossa , oraz Cmentarz Wojskowy z 1920 r i Mauzoleum Matka i Serce Syna, gdzie pochowana jest Maria z Bilewiczów Piłsudska, a obok spoczywa w kryształowej urnie serce jej syna Józefa Piłsudskiego. Cmentarz liczy około 11 hektarów powierzchni. Wśród grobów znajdziecie nazwiska polskich filozofów, malarzy, historyków i działaczy politycznych, m.in. Joachima Lelewela. Gdy po 1945 roku Wilno zaczęli opuszczać Polacy cmentarz uległ znacznej dewastacji, co niestety rzuca się u mocno w oczy.
 

3. Ruszamy teraz w kierunku oddalonej o ok. 1,5 km Ostrej Bramy - najbardziej znanego miejsca w Wilnie. Jest to pozostałość po dawnych murach miejskich. Miejsce to słynie jednak z obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej mieszczącego się wewnątrz bramy.  Jest on uważany za cudowny, gdyż modlący się przed nim ludzie doznawali uzdrowień. Wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej znany jest na całym świecie. Obraz  namalowany został prawdopodobnie w Wilnie w latach 1620−1630. Niestety autor dzieła nie jest znany.

4. W pobliżu Ostrej Bramy warto dwiedzić do Cerkiew Świętego Ducha. Z zewnątrz nie zwraca uwagi, natomiast jej wnętrze jest bardzo osobliwe i kryje zwłoki trzech świętych wystawione na widok publiczny. Są to zabalsamowane zwłoki trzech świętych męczenników prawosławnych - Jana, Eustachego i Antoniusza. Byli to trzej dworzanie wielkiego księcia litewskiego Olgierda, skazani na śmierć i straceni w 1347 r. z powodu wyznawania prawosławia.

5. Potem nieco bez konkretnego celu wędrujemy po starym mieście w kierunku ratusza miejskiego. Mijamy po drodze zabytkowy budynek filharmonii, kościół Wszystkich Świętych i kościół Świętego Kazimierza.
6. Spod ratusza kierujemy się klimatycznymi wąskimi uliczkami miasta w kierunku uniwersytetu, na którym studiował m.in. Słowacki, Mickiewicz i Miłosz.  Wstępujemy do kolejnej świątyni. Kościół Miłosierdzia Bożego - w nim znajduje się doskonale znany katolikom oryginalny obraz namalowany w 1934 r. według osobistych wskazówek św. Faustyny.


7. Dziedziniec uniwersytetu prezentuje się okazale:

8.  Podobnie jak gmach Pałacu Prezydenckiego, pod którym codziennie o godzinie 18:00 odbywa się honorowa zmiana warty.
 9. Gdy mówimy o Wilnie myślimy o Mickiewiczu i Słowackim. Przy Zaułku Bernardyńskim, od Wielkanocy do czerwca 1822 roku mieszkał nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz. W jego dawnym mieszkaniu znajduje się ekspozycja muzealna to kolekcja pierwszych edycji utworów A.Mickiewicza i pierwsze ich przekłady na inne języki, listy oraz rzeczy osobiste poety.
  
10. W pobliżu muzeum znajdziecie także pomnik Mickiewicza oraz gotycki kościół świętej Anny, który powstał około 1500 roku. Kościołem podobno zachwycił się sam Napoleon i chciał przenieść go do Paryża:

11. Docieramy w końcu do kolejnego obiektu sakralnego w mieście. To bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, obok której stoi okazałych rozmiarów dzwonnica. W kościele, w podziemiach Kaplicy św. Kazimierza.  zostali pochowani między innymi Aleksander Jagiellończyk oraz serce Władysława IV Wazy.


12. Baszta oraz wzgórze Giedymina (założyciela Wilna) to bardzo charakterystyczny punkt na mapie miasta. Zamek Górny, wybudowano na wzgórzu w XIII-XIV wieku. Za czasów Giedymina, była to drewniana warownia, wokół której zostało założone miasto. Gdy miastem zaczął władać książę Witold warownię przekształcono w gotycki zamek. Zamek zamieszkiwali niemalże wszyscy władcy Litwy. Początkowo wybudowano trzy baszty, jednak do czasów obecnych zachowała się tylko jedna z nich.

Warto pamiętać, że czas na Litwie jest o godzinę późniejszy niż w Polsce.

Na koniec jeszcze kilka wileńskich zaułków, do których mam nadzieję uda Wam się dotrzeć. Starówka w Wilnie wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto pobłądzić po tych wąskich uliczkach.
  


Jeśli będziecie w pobliżu Wilna nie zapomnijcie odwiedzić zamku w Trokach, o którym szerzej pisaliśmy TUTAJ (klik).
2 komentarze:

  1. Tam nas jeszcze nie było ... i Wilno ciągle jest na liście miejsc do zobaczenia, zwiedzenia

    OdpowiedzUsuń