Select Language

sobota, 30 stycznia 2016

Pałac w Wilanowie i Królewski Ogród Światła

Od kilku lat w listopadzie otworem i bez opłat stoją dla zwiedzających 4 królewskie rezydencje:

W Warszawie:

W Krakowie:
 • Zamek na Wawelu.
Korzystając z darmowych wejściówek odwiedziliśmy już wszystkie warszawskie rezydencje królów. W tym roku było to Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wszystko odbyło się na wariackich papierach, bo jako jedyna posiadaczka biletów dla nas i grupki znajomych ledwie zdążyłam z Adasiem dojechać na zarezerwowaną godzinę. Poza zwiedzaniem królewskich wnętrz tego dnia czekał na nas jeszcze Królewski Ogród Światła.
Piękną  magnacką rezydencję nabył w 1677 roku król Sobieski w miejscowości Milanów (tej nazwy używano w dawnych czasach). Wkrótce nazwę zmieniono na Villa Nova, w nawiązaniu do tradycji antycznych, a potem spolszczono ją na Wilanów. Król rozbudował ją w stylu barokowym, zachowując staropolski charakter wnętrz. Pałac łączy w sobie cechy podparyskiego wersalu, włoskiej willi ogrodowej i typowego dla Polski dworu szlacheckiego. 
Późniejszymi właścicielami pałacu byli Czartoryscy, Lubomirscy, Braniccy. Każdy z właścicieli dodał coś od siebie i tę różnorodność można zaobserwować przechadzając się po pałacowych wnętrzach. W wilanowskich komnatach co chwila znajdujemy się w miejscu, gdzie niegdyś przebywał Jan III Sobieski, przeglądamy się w toaletce, w której przeglądała się Maria Kazimiera, patrzymy na obrazy i rzeźby, które kupował Stanisław Kostka Potocki.  Pałac w Wilanowie należy do nielicznych zabytków w Warszawie, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej.

 
Na uwagę zasługuje otaczający posiadłość ogród - ogromny, z bogatą szatą roślinną, leżący w otoczeniu Jeziorka Wilanowskiego. 
 
Park Morysin wraz z całym zespołem pałacowo - parkowym stanowi pomnik historii. Latem mieni się tysiącami barw kwiatów i liści, a jesienią i zimą.....zamienia się w Królewski Ogród Światła.

Jest to świetlna instalacja składająca się z kilku elementów. Dzieci chętnie uczestniczą w pokazach mappingu (specjalny pokaz z elementami światła, dźwięku i obrazu wyświetlany na fasadzie budynku). Jest tu także Magiczny Ogród Króla, który zimą mieni się kolorami. Wysłuchacie też “Walca Kwiatów” w Ogrodzie Wyobraźni (300 tys. kolorowych lampek, które rozświetlają ogród znajdujący się obok pałacu). To naprawdę wspaniałe dla oczu i uszu widowisko. Radzę pilnować dzieci, bo wokół są tłumy ludzi. Patrzcie zatem i podziwiajcie zaczarowany w świetle świat. Pokazy mappingu rozpoczynają się 30 minut po każdej pełnej godzinie, pierwszy pokaz jest o 17.30.
 

3 komentarze:

 1. Super! Byłam w zeszłym roku. Wtedy Ogrody Światła przypominały scenerię Alicji z Krainy Czarów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nieco inaczej niż w tym roku?

   Usuń
  2. W tym sezonie nie byłam, ale patrząc po zdjęciach to chyba tak. Poprzednio sceneria przedstawiała karty do gry, wielkie kapelusze, grzyby, zegary, torty. Był nawet mały labirynt. Zupełnie jak z bajki o Alicji.

   Usuń