Od kilku lat w listopadzie otworem i bez opłat stoją dla zwiedzających 4 królewskie rezydencje:
W Warszawie:
- Łazienki Królewskie
- Zamek Królewski
- Pałac w Wilanowie
W Krakowie:
- Zamek na Wawelu.
Korzystając z darmowych wejściówek odwiedziliśmy już wszystkie warszawskie rezydencje królów. W tym roku było to Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wszystko odbyło się na wariackich papierach, bo jako jedyna posiadaczka biletów dla nas i grupki znajomych ledwie zdążyłam z Adasiem dojechać na zarezerwowaną godzinę. Poza zwiedzaniem królewskich wnętrz tego dnia czekał na nas jeszcze Królewski Ogród Światła.
Piękną magnacką rezydencję nabył w 1677 roku król Sobieski w miejscowości Milanów (tej nazwy używano w dawnych czasach). Wkrótce nazwę zmieniono na Villa Nova, w nawiązaniu do tradycji antycznych, a potem spolszczono ją na Wilanów. Król rozbudował ją w stylu barokowym, zachowując staropolski charakter wnętrz. Pałac łączy w sobie cechy podparyskiego wersalu, włoskiej willi ogrodowej i typowego dla Polski dworu szlacheckiego.
Późniejszymi właścicielami pałacu byli Czartoryscy, Lubomirscy, Braniccy. Każdy z właścicieli dodał coś od siebie i tę różnorodność można zaobserwować przechadzając się po pałacowych wnętrzach. W wilanowskich komnatach co chwila znajdujemy się w miejscu, gdzie niegdyś przebywał Jan III Sobieski, przeglądamy się w toaletce, w której przeglądała się Maria Kazimiera, patrzymy na obrazy i rzeźby, które kupował Stanisław Kostka Potocki. Pałac w Wilanowie należy do nielicznych zabytków w Warszawie, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej.
Na uwagę zasługuje otaczający posiadłość ogród - ogromny, z bogatą szatą roślinną, leżący w otoczeniu Jeziorka Wilanowskiego.
Park Morysin wraz z całym zespołem pałacowo - parkowym stanowi pomnik historii. Latem mieni się tysiącami barw kwiatów i liści, a jesienią i zimą.....zamienia się w Królewski Ogród Światła.
Jest to świetlna instalacja składająca się z kilku elementów. Dzieci chętnie uczestniczą w pokazach mappingu (specjalny pokaz z elementami światła, dźwięku i obrazu wyświetlany na fasadzie budynku). Jest tu także Magiczny Ogród Króla, który zimą mieni się kolorami. Wysłuchacie też “Walca Kwiatów” w Ogrodzie Wyobraźni (300 tys. kolorowych lampek, które rozświetlają ogród znajdujący się obok pałacu). To naprawdę wspaniałe dla oczu i uszu widowisko. Radzę pilnować dzieci, bo wokół są tłumy ludzi. Patrzcie zatem i podziwiajcie zaczarowany w świetle świat. Pokazy mappingu rozpoczynają się 30 minut po każdej pełnej godzinie, pierwszy pokaz jest o 17.30.
Super! Byłam w zeszłym roku. Wtedy Ogrody Światła przypominały scenerię Alicji z Krainy Czarów :)
OdpowiedzUsuńnieco inaczej niż w tym roku?
UsuńW tym sezonie nie byłam, ale patrząc po zdjęciach to chyba tak. Poprzednio sceneria przedstawiała karty do gry, wielkie kapelusze, grzyby, zegary, torty. Był nawet mały labirynt. Zupełnie jak z bajki o Alicji.
Usuń