Select Language

czwartek, 29 stycznia 2015

Demianowska Jaskinia Lodowa - dla ochłody w środku lata

Za oknem najdziwniejsza zima jaką dotąd pamiętam. 23 stycznia, plus 2, śnieg z deszczem. Mam dziś dzień urlopu, więc ogarniam zdjęcia. Przenoszę, archiwizuję na dysku, wrzucam w odpowiednie folderki. I natknęłam się na zdjęcia z krainy wiecznego lodu. Wiecie o czym mówię? Byliśmy tam w środku lata 2009 roku, przy okazji wędrowania po okolicznych górach.

Demianowska Jaskinia Lodowa leży na terenie naszych słowackich sąsiadów, a dokładnie w Niskich Tatrach. Podróżując trasą Liptowski Mikułasz - Chopok (Dolina Jasna) natkniemy się na obie jaskinie wyrzeźbione przez rzekę Demianowkę. O malowaniczej Jaskini Wolności już pisałam. 

Teraz czas na prezentację drugiej. Aby dostać się wejścia trzeba mieć odrobinę kondycji, gdyż położone jest ono ok. 840 m n.p.m. Temperatura wewnątrz jaskini to około 2-3 stopnie. Gdy na dworze +28, zakładamy tuż przed wejściem ciepłe bluzy i kurtki:) 

W górnej, pierwszej części jaskini znajdują się korytarze z formami naciekowymi, ale nagromadzenie stalaktytów i stalagmitów jest niewielkie w porównaniu z Jaskinią Wolności.
 

Dopiero w dolnej części zaczyna się gratka. Mamy wielką radochę bo w środku lata widzimy prawdziwy lód w ogromnych ilościach! Wysokie słupy lodowe powstają w wyniku zamarzania wody, która przedostaje się tu przez wapienne skały. Niesamowite, prawda? Tylko dolna część jaskini jest zlodowaciała, a temperatura nie przekracza w tym miejscu 1 stopnia Celsjusza! Jaskinia znana jest również z tego, że znaleziono w niej kości niedźwiedzia jaskiniowego.


 Lód wygląda tak nierealnie, że sprawdzamy organoleptycznie, czy to na pewno jest lód;-) 

 Po 45 minutach zwiedzania wychodzimy na zewnątrz. Uderzenie gorąca jest nie do zniesienia!

Poniżej link do informacji o terminach otwarcia jaskini, cenach itp.
http://www.ssj.sk/pl/jaskyna/5-demianowska-jaskinia-lodowa

Jeśli chcecie fotografować wnętrze - trzeba uiścić dodatkową opłatę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz