Select Language

wtorek, 27 stycznia 2015

Auschwitz - Birkenau - Arbeit macht frei

Dzisiaj, 27 stycznia mija 70 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau.
Nie zamierzam pisać o śmierci, męce, liczbie ofiar i okrucieństwach jakie miały tam miejsce. Nie czuję się na siłach. Nie potrafię. I chyba nie chcę.

Chcę natomiast pokazać obraz ciszy, jaka tam panuje w obecnych czasach. Poczytajcie o obozie, uświadomcie sobie obraz zagłady, którą jedni ludzie zgotowali innym ludziom. Wojna i jej okrucieństwa ciągle są dla mnie niepojęte. Przecież to nie jest sposób na rozwiązywanie konfliktów. 

  

Nazistowski obóz zagłady funkcjonował w latach 1940 - 1945. Początkowo osadzano tam więźniów politycznych, by potem zrobić z niego miejsce masowej eksterminacji Żydów transportowanych tu z wielu europejskich krajów. W 1941 Himmler wydał rozkaz rozpoczęcia budowy obozu w Brzezinc  e.
 Obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany, w rezultacie czego obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami. Łączna liczba ofiar obozu to ok. 1,1 miliona. 27 stycznia 1945 żołnierze Armii Czerwonej uwolnili około 7,5 tysiąca więźniów obozu. 
 .

Znani więźniowie Auschwitz:
  • Władysław Bartoszewski
  • Anna Frank
  • Tadeusz Borowski
  • Stefan Jaracz
  • Zofia Kossak-Szczucka
  • Leon Schiller
 
Napis ARBEIT MACHT FREI (praca czyni wolnym) - na rozkaz generała SS Theodora Eicke został wykorzystany przy bramach wejściowych do kilku niemieckich obozów koncentracyjnych (Auschwitz, Dachau, Gross-Rosen, Sachsenhausen, Theresienstadt, Flossenbürg).


Byliśmy także w Treblince. Kliknij aby poczytać o tym obozie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz