Select Language

poniedziałek, 12 maja 2014

wizyta w 23 Bazie Lotnistwa Taktycznego - brzmi dumnie?

11 maja w ramach obchodów 15 rocznicy wstąpienia Polski do NATO w miejscowości Janów tuż za Mińskiem Mazowieckim odbyła się ogromna impreza wojskowa - Dni z Wojskiem Polskim.  Żołnierze 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią tu dyżury bojowe w ramach systemu obrony przestrzeni powietrznej NATO, stąd pomysł na organizację tych obchodów właśnie w tym miejscu. 
We troje wybraliśmy się tam głównie ze względu na mini air-show, który obiecali organizatorzy.Mogliśmy podziwiać na własne oczy przelot ogromnego MiGa-29 i SU-22. Mig zrobił na nas największe wrażenie głównie z powodu efektów dźwiękowych jakie były odczuwalne przy niskich przelotach. Adaś zatykał uszy i widać było, że po kilku przelotach Miga miał dość hałasu.
Powietrzne akrobacje zaprezentowali również piloci z Zespołów Akrobatycznych: „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik”. Były beczki, odwrócone beczki, wiraże, mijanki. Nie sposób o tym opowiadać - to trzeba było zobaczyć.


 
 A co oprócz samolotów w akcji? Pokazy statyczne wyposażenia wojskowego na lądzie. Zarówno dorośli jak i dzieci mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem używanym w polskiej armii (nie replikami czy obiektami muzealnymi). Mogliśmy nie tylko patrzeć, ale i dotykać wszystkiego, rozmawiać z żołnierzami. Szkoda by było nie wykorzystać okazji do obejrzenia z bliska granatnika, czy posiedzenia na czołgu. Adaśko ochoczo pstrykał przyciskami motocykla Żandarmerii Wojskowej :)

 
 Respekt w naszym dziecku wzbudziło 4 uzbrojonych po zęby komandosów z JW Grom. Nawet nie chciał do nich podejść:) Za to ochoczo oglądał sprzęt:
 
Miałam okazję obejrzeć, w sumie uczestniczyć, w symulacji wypadku drogowego w kinie 5D. Symulacja zderzenia czołowego robi wrażenie....wszyscy ludzie nawet nie zdążyli krzyknąć - to był ułamek sekundy. Wyszłam na trzęsących się nogach. Kandydaci na kierowców powinni mieć taką symulację na kursie.  Przy okazji odświeżyłam swoją wiedzę z pierwszej pomocy i nauczyłam syna jak ratować maluszka. 
Dla dzieciaków fajną atrakcję przygotowało Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej - ogromne puzzle. Po ich ułożeniu dostaliśmy odznaki z emblematem samolotu:):):)
   
Specjalnie z okazji Dni z Wojskiem Polskim na płycie lotniska zaprezentowano samoloty: zwiadowcze, transportowe itp używane w polskim lotnictwie. 
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz