Select Language

wtorek, 28 stycznia 2014

Ciechanów i Opinogóra czyli zwiedzamy Mazowsze

Lato 2012 obfitowało w wiele wycieczek. Tych dłuższych zagranicznych (chociażby TYROL, BAWARIA), ale również polskich (GDYNIA i całe trójmiasto). Oprócz naprawdę fantastycznych wakacji organizowaliśmy sobie tez jednodniowe wypady w różne ciekawe zakątki. Jednym z nich były odwiedziny miasta Ciechanów i wizyta w Opinogórze, o której przeczytałam w jakimś przewodniku po Mazowszu.

Ciechanów (niegdyś miasto wojewódzkie) leży ok. 100 km na północ od Warszawy i jest zamieszkiwane przez ok. 45 tysięcy osób. Nas interesował głównie Zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w XIV wieku. Do zamku trafić niezwykle łatwo, gdyż znajduje się prawie w centrum miasta, nad rzeka Łydnią. Niestety nie dane było nas zobaczyć zamku od środka - w niedzielę po południu wszystko było pozamykane. Udaliśmy się zatem na spacer po mieście, które oprócz zamku i niewielkiego rynku nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom.


Kolejnym punktem na naszej trasie była leżąca kilkanaście km od Ciechanowa - Opinogóra. Miasteczko związane jest z życiem i twórczością Zygmunta Krasińskiego i tutaj też znajduje się Muzeum Romantyzmu. W Opinogórze udaliśmy sie od razu na spacer do Zespołu Pałacowo - Parkowego, gdzie podziwiać można m.in. dwór Krasińskich, piękny neogotycki pałacyk oraz budynek oficyny i park. Nam najbardziej przypadł do gustu pałacyk - był to prezent ślubny generała Krasińskiego dla Zygmunta i Elżbiety.


Oczywiście tu także mieliśmy pecha - wszystko zamknięte i pustki w parku. Widocznie miejsce nie jest dla ludzi atrakcyjne, a może jest za daleko od większego miasta? Ale na przechadzkę naprawdę idealne, choćby ze względu na malowniczą okolicę:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza