Select Language

niedziela, 28 grudnia 2014

Pułtusk - Wenecja Mazowsza i miasto Anioła

Skąd pochodził Stanisław Anioł - symbol cwaniactwa i słynny gospodarz domu z serialu Alternatywy 4? Z Pułtuska oczywiście! Dwa razy mieliśmy przyjemność spacerowania po tym uroczym miasteczku.

Pułtusk to niespełna dwudziestotysięczne miasto leżące na Mazowszu nad brzegiem malowniczej Narwi, która rozwidla się i płynie kanałami przez centrum. Z tego powodu miasto nazywane jest Wenecją Mazowsza.
Opowiem Wam związaną z tym miejscem legendę. W dawnych czasach ta nadnarwiańska osada nazywała się Tusk. Pewnej nocy ponad połowę osady strawił pożar i mieszkańcy zaczęli nazywać ją pół - Tuskiem:)
 Uwielbiam gdy można parkować bezpłatnie samochód w miejscu docelowym. Zostawiliśmy naszą srebrną strzałę na najdłuższym rynku w Europie (400 m długości) . Nad rynkiem króluje wieża ratuszowa, w której znajduje się muzeum. Jednak najcenniejszym obiektem jest Kolegiata Zwiastowania NMP z przepięknie zdobionym wewnątrz sklepieniem.
  
Kilkaset metrów dalej, tuż nad Narwią, stoi zamek, który był dawniej siedzibą płockich biskupów, a obecnie obecnie mieści się w nim  Dom Polonii (hotel). Wznosi się na sztucznie usypanym wzgórzu. Zamek mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, a później II wojny światowej. Otacza go niewielki park, którego większość ścieżek prowadzi nad brzeg rzeki.

  
  Warta uwagi jest także Kaplica Świętej Magdaleny, która wznosi się w miejscu dawnego cmentarza, a obecnie pełni funkcję sakralną.
 Obiecaliśmy naszemu bączkowi wodne atrakcje, więc musieliśmy dotrzymać słowa. Udaliśmy się nad Narew, gdzie kupiliśmy gofry i z radością przyglądaliśmy się jak nasze dziecko szaleje na placu zabaw. Tego dnia nad rzeką było cicho i spokojnie. Łódeczki kołysały się lekko tuż przy brzegu, a turystów było niewielu.
 
 Wracając na rynek minęliśmy jeszcze dom Krzysztofa Klenczona. Współtwórca Czerwonych Gitar, autor piosenek "Matura" czy "10 w skali Beauforta urodził się właśnie w Pułtusku.

 Ten dzień był długi i bardzo gorący. Polecam Wam gorąco na jedno spokojne popołudnie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz