Select Language

piątek, 10 października 2014

Görlitz czyli u sąsiadów za miedzą

Żałuję i biję się w piersi, że nie spędziliśmy tam całego dnia. Żałuję, że nie zainteresowałam się atrakcjami tego miasta wcześniej.
Dlaczego? Bo gdy pojechaliśmy tam na chwilę aby rozprostować nogi w drodze do Polski zauroczyliśmy się ogromnie tym miastem.

Görlitz, bo o nim mowa to brat bliźniak naszego Zgorzelca. Przed II wojną światową Goerlitz i Zgorzelec stanowiły jedno miasto, które przecinała Nysa Łużycka. Po wojnie lewobrzeżną część miasta przyłączono do NRD, a prawobrzeżną do Polski.

Jest to miasto historyczne, posiadające podobno najwięcej odrestaurowanych zabytków w Niemczech na km^2. Goerlitz zachował swój układ przestrzenny i nie został praktycznie naruszony podczas wojny.
Nagromadzenie pięknych budowli uczyniło to miasto niezwykłym miejscem. Dlatego też zaskoczyły nas ogromnie pustki na ulicach.
 


 Poniżej  Wieża Dicker (Dicker Turm)
 Hertie (Karstadt)-  secesyjny dom towarowy, w którym kręcono Grand Budapest Hotel
Rynki miejskie zazwyczaj wieczorami tętnią życiem, tymczasem w Goerlitz niczym w bajce o śpiącej królewnie - pusto. Wszyscy śpią? Na ulicach pusto, parking w centrum - bez problemu - pełno miejsc, pojedyncze osoby w restauracjach, ruch uliczny - minimalny. To się nie zdarza na co dzień. A przecież Goerlitz zachwyca nas bogactwem architektury.

Ciekawostką są dwa rynki - Obermarkt i Untermarkt (górny i dolny)
 Poniżej ratusz przy Untermarkt. A gdzie są turyści?W  mieście na stałe mieszka około 50-55 tys. osób. Gdzie oni sie podziewają? Sama nie wiem:)
Najwazniejszym zabytkiem jest kościół św. Piotra i Pawła:
A wiecie, że Goerlitz nazywane jest żartobliwie "Görli­wo­od"? Kręcono tu wiele scen m.in. do Lektora czy Bekartów Wojny Q. Tarantio:)

Chodziliśmy sobie bez konkretnego celu, bez mapy i planu, kompletnie nie znając miasta. I wiecie co? Bardzo nam się podobało. Im więcej naczytam się w internecie o danym miejscu, tym mniej mnie później zaskakuje. Tu, w Goerlitz za każdym rogiem czekała nas jakaś niespodzianka:)

 Daleko w tle widać 49-metrową wieżę zwaną Reichenbacher Turm A na koniec jeszcze jedna ciekawostka:


Przez miasto 15 południk (długości geograficznej wschodniej), według którego ustalany jest czas środkowoeuropejski. Görlitz  jest jedynym niemieckim miastem, które leży dokładnie na 15 stopniu długości geograficznej na wschód od Greenwich. Dlatego to tu zegarki chodzą najdokładniej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz