Select Language

czwartek, 7 lutego 2019

Centrum Pieniądza im. S. Skrzypka - poczuj się jak bogacz

 Ile waży sztabka złota? Jak wygląda milion złotych? Kto wymyślił pieniądz i jaki on powinien być? Jak wyglądały pierwsze transakcje handlowe i czym za nie płacono? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź znaleźliśmy w Centrum Pieniądza im Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. To osobliwe miejsce przybliży Wam historię pieniądza, podciągniecie się tu z makroekonomii i historii, a nawet poczujecie jak bogacze.

Wstęp do centrum jest bezpłatny. Jednak zaplanujcie sobie ok. 2.5-3h zwiedzania ekspozycji. Przy wejściu dostaje się karty wstępu, które służą również do "odbijania" na czytnikach przy kolejnych elementach wystawy. Karty musicie okazać przy wyjściu, inaczej ochroniarz was nie wypuści.

Pierwsza sala to spotkanie z pieniądzem-czy uda Wam się usypać całą górę groszy? Spróbujcie:-)
W kolejnym pomieszczeniu przemierza się świat od antyku po nowożytność. Zaglądając w studnię odwiedzicie cały jedwabny szlak. Także tu dowiecie się kto wymyślił pieniądz, jakie powinien mieć cechy, zagracie w multimedialne gry, które ugruntują Waszą wiedzę.W pokoju poświęconym tematyce systemów monetarnych także spróbujecie podnieść największą monetę świata, a także dowiedzieć się ile ona waży.
  
 

Z pewnością każdy widział choć raz indeksy giełdowe i chciałby dowiedzieć się czym można na giełdzie obracać. Wiedzę w tym zakresie  pomaga poszerzyć wystawa o giełdzie i rynkach finansowych.

Dalsza część ekspozycji wiedzie ulicą Bankową. Przenosimy się tu do XIX i XX wieku, do czasów gdzie rodził się polski system bankowy. Dzieciaki mogą pobawić się w wirtualne łowienie złotych rybek. Uliczka doprowadza nas do Banku Centralnego - miejsca, w którym mowa jest o Narodowym Banku Polskim. Ogromnie ciekawa jest ekspozycja poświęcona starym banknotom, dawno wycofanych z obiegu.

  Znaki prowadzą nas teraz do gabinetu numizmatyka. To jedno z najciekawszych miejsc w całym centrum pieniądza Znajdziecie tu ponad 900 najcenniejszych monet z kolekcji NBP. Większość z nich liczy sobie kilkaset lat!

Schodzimy do skarbca - ulubionego miejsca małego Włóczykija. Już samo wejście wzbudza emocje - to ogromne pancerne drzwi, za którymi skrywa się kilkadziesiąt złotych monet i....sztabka złota.
 
 
 Można ją dotknąć, można spróbować podnieść, niestety nie da się jej wynieść (podobnie jak miliona złotych w banknotach 10-złotowych znajdującego się za pancernym szkłem). Takie widoki działają na wyobraźnię. Dzieciaki mogą w tym miejscu pobawić się w odgadywanie zaszyfrowanych haseł do wirtualnych sejfów, więc nie powinny się nudzić.

 Kolejna wystawa dotyczy produkcji pieniądza. Zobaczymy tu proces projektowania, banknoty, które nie weszły do obiegu, zrobić tu także można kontrolę jakości, a nawet wydrukować swój spersonalizowany samoprzylepny banknot.
  
 Zwiedzanie kończymy w laboratorium autentyczności. W tym miejscu poznajemy sposoby zabezpieczania banknotów przed fałszerstwem, możemy obejrzeć swoje własne pieniądze pod kątem autentyczności, dowiedzieć się co można zrobić z uszkodzonymi banknotami, a na koniec zrobić wielki test - czy potraficie rozróżniać banknoty prawdziwe od fałszywych. Zabawa rewelacyjna.
 Centrum Pieniądza jest otwarte od wtorku do niedzieli, zatem wybierzcie się przy okazji najbliższej wizyty w stolicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz