Select Language

piątek, 5 października 2018

Grabarka - święta góra na Podlasiu

 Czym jest Święta Góra Grabarka dla wyznawców prawosławia? Tym samym co Jasna Góra dla katolików. Położone zaledwie kilkanaście kilometrów od Siemiatycz miejsce chcieliśmy zobaczyć już dawno. Nareszcie nadarzyła się ku temu okazja. Ten las krzyży od dawna nas intrygował.
 

Najbardziej znane wydarzenia na Grabarce miały miejsce w 1710 roku gdy mieszkańców Podlasia  dotknęła epidemia cholery. Pewien starzec podczas snu doświadczył objawienia, żeby ratunku szukać na pobliskim wzniesieniu. Podzielił się tą informacją z innymi ludźmi. Wszyscy wzięli krzyże i przybyli na wzgórze modląc się o uzdrowienie oraz obmywając się w pobliskim źródle. Szacuje się, że około 10 tysięcy wiernych zostało wtedy uzdrowionych. 
 
W podzięce za ten cud wzniesiono tu drewnianą kapliczkę, potem kolejną, dużą. Cerkiew Przemienienia Pańskiego przetrwała wojny, niestety nie przetrwała pożaru w 1990 roku. Nowa świątynia została wyświęcona 8 lat później i stoi po dziś dzień.

Od tamtej pory pielgrzymi przybywają na Grabarkę z wieloma różnymi intencjami, przynoszą także ze sobą krzyże, które zostają na wzniesieniu. Nie wiadomo ile tych krzyży jest, ale szacunkowe dane mówią o około 10 tysiącach.
  
 To miejsce kultu odwiedza każdego roku kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Pielgrzymki najliczniej przybywają w święto Przemienienia Pańskiego (18-19 sierpnia). Pątnicy modlą się,  trzykrotnie obchodząc na kolanach cerkiew Przemienienia Pańskiego potem obmywają się w źródle, w tym samym co ocaleni od cholery mieszkańcy Podlasia z XVIII wieku.
Grabarkę można zwiedzać codziennie do godziny 17, wejście na teren jest bezpłatne.
 

1 komentarz: