Select Language

czwartek, 6 kwietnia 2017

Praga - spacerem po prawym brzegu Wełtawy

Praga, stolica Czech, wspaniałe i pełne zabytków miasto, do którego ciągną turyści z całego świata. Początkowo składała się z 4 osobnych miast oraz żydowskiego getta, a nieco ponad 100 lat temu przekroczyła swe starodawne mury.
Wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się w ścisłym centrum miasta, najlepiej więc po Pradze poruszać się pieszo. Do wszelakich dworców czy najważniejszych punktów miasta bez problemu dostać się można metrem.

Nas nie przestraszyło nawet położenie hostelu - daleko od centrum - ale tuż przy stacji Metro Striżkov. Do centrum jechaliśmy może z 10 minut.

Miasto, choć nie jest ogromne (ok. 1,2 mln mieszkańców) jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Wybraliśmy się tam w lutym z nadzieją, że wszystkie miejsca, które chcemy odwiedzić nie będą bardzo oblegane przez ludzi.

Zwiedzanie podzieliliśmy na 3 dni. Niestety to zdecydowanie za krótko by zwiedzać muzea i eksplorować wszystkie ciekawe miejsca opisywane w przewodnikach.

Oto co należy zobaczyć po prawej stronie Wełtawy:

1. Brama Prochowa i stojący obok Obecni dum
Zbudowana w XV wieku brama ma 65 m wysokości, a po jej obu stronach znajdują się rzeźby królów. Swą nazwę zawdzięcza faktowi, iż składowano w jej wnętrzu proch. To najlepsze miejsce by zacząć zwiedzać stare miasto w Pradze. Tuż obok dumnie prezentuje się Obecni Dum - Miejski Dom Reprezentacyjny. Podczas wojen husarskich rezydowali w nim czescy królowie, a obecnie jest centrum kulturalnym Pragi, w którym odbywają się koncerty i wystawy.

2. Ulica Celetna i Karolinum

Wędrujemy w kierunku rynku jedną z najstarszych ulic w mieście podziwiając kolorowe kamieniczki, każda jakby z "innej parafii". Po drodze mijamy wejście do Muzeum Figur Woskowych, do którego zaprasza nas wystawiona na zewnątrz figura Elvisa Presleya. Weszliśmy na chwilę do środka, zaciekawieni cenami i ekspozycją. Opinie o muzeum nie są najlepsze. Zrobiliśmy zaledwie zdjęcie z Johnem Lennonem i ruszyliśmy na podbój miasta
  Skręcając odrobinę w lewo z ul. Celetnej warto zerknąć chociażby na zabytkowy budynek zwany Karolinum. Od ponad 6 wieków jest to siedziba Uniwersytetu Karola - najważniejszej uczelni czeskiej założonej w XIV wieku.

3. Rynek staromiejski - wspaniały i ogromny plac położony w historycznym centrum miasta. Ma aż 9 tysięcy m2! Na pierwszym planie królują tu wieże kościoła Marii Panny przed Tynem. Wspaniale prezentuje się tu także pomnik  Jana Husa - czeskiego filozofa, reformatora kościoła. Jego poglądy zostały uznane za herezje i poniósł karę - spalono go na stosie w 1415 roku. Jest czeskim bohaterem narodowym, męczennikiem. Dzień, w którym został spalony - 6 lipca - jest świętem narodowym w Czechach. Kolejny  zabytek na rynku to barokowy husycki kościół Świętego Mikołaja. Trzeba się tu koniecznie zatrzymać i ochłonąć z nadmiaru wrażeń.

 

4. Ratusz i zegar Orloj - zasługują na osobną pozycję w zestawieniu "must see" na rynku. 

Jak każdy budynek tego typu - była to siedziba dawnych władz miasta. Ratuszowa wieża jest nie lada atrakcją, bo z jej góry roztacza się ponoć najpiękniejszy widok na starówkę. Nam co prawda zabrakło czasu na wejście na górę, ale nic straconego - w Pradze nie brakuje punktów widokowych.

 Na południowej ścianie ratusza wisi bardzo ciekawy zegar astronomiczny Orloj. Powstał on w 1410 roku, a zawisł na ścianie pod koniec XV wieku. Orloj złożony jest z 3 części - pierwsza pokazuje położenie ciał niebieskich, druga - symbolizuje miesiące, trzecia - to ruchome figurki 12 apostołów.Co godzinę rozpoczyna się spektakl: z okien kłaniają się apostołowie, śmierć bije w dzwon, Żyd brzęczy monetami, Próżność podziwia się w lustrze, Turek potrząsa głową. 

5. Ulica Karlowa i Klementinum

Z małego rynku na najsłynniejszy praski most prowadzi ulica Karlova. Gwarna, głośna i zawsze zatłoczona, wszak prowadzi do Mostu Karola. Na końcu ulicy znajduje się Plac Krzyżowców z pomnikiem Karola IV (założyciela uniwersytetu). Jest tu także dawne kolegium jezuickie zwane Klementinum, w skład którego wchodzi Kościół św. Zbawiciela, Kościół św. Franciszka. W Klementinum znajdują się zbiory Biblioteki Narodowej liczące sobie ok. 5 milionów woluminów!


6. Most Karola - najbardziej rozpoznawalna wizytówka miasta.

Przed wiekami biegła tędy droga królewska. Budowę mostu rozpoczęto w 1357 r, a zakończono pół wieku później. Most stanął w miejscu starego mostu zniszczonego przez powódź. Najstarszy most w mieście ma 500 m długości. W dawnych czasach odbywały się na nim turnieje rycerskie, a kupcy dobijali targów.
 Kiedy w 1621 roku na Rynku Staromiejskim ścięto głowy 27 przywódcom protestanckim, 12 ze ściętych głów nieszczęśników wywieszono "ku przestrodze" na staromiejskiej Bramie Mostowej. Straszyły swym widokiem przez 10 lat. Najsłynniejszą figurą na moście jest figura św. Jana Nepomucena. Według legendy, przynosi ona szczęście. Należy dotknąć płaskorzeźby, która znajduje się pod posągiem. Podobno święty został wrzucony do Wełtawy na rozkaz króla Wacława IV w miejscu, gdzie do dziś stoi właśnie ta tablica pamiątkowa. Początkowo na Moście Karola ustawiono jedynie prosty krzyż. W okresie baroku most został ozdobiony 30 posągami świętych oraz dziełami znanych rzeźbiarzy ówczesnych czasów. Najlepsze widoki z mostu są po zmierzchu kiedy zapalają się światła oświetlające Zamek na Hradczanach.

7. Żydowską dzielnicę Josefov odwiedziliśmy ostatniego dnia naszego pobytu w Pradze. Josefov słynie z wspaniałych synagog, które znajdują się tu niemalże jedna przy drugiej. Nabożeństwa odbywają się jednak tylko w jednej z nich - Synagodze Staronowej (jest to także najstarsza działająca synagoga w Europie).
  
Na terenie Josefova znajduje się szereg synagog:

·         Synagoga Hiszpańska (Španělská Synagoga) z XIX wieku w stylu hiszpańsko-mauretańskim,
·         Synagoga Pinkasa (Pinkasova Synagoga) z XVI wieku, obecnie znajduje się w niej Muzeum Żydowskie,
·         Synagoga Wysoka (Vysoká Synagoga) z XVI wieku, architektonicznie nawiązuje do synagogi Wysokiej w Krakowie,
·         Synagoga Maisela (Maiselova Synagoga) z XVI wieku, obecnie znajduje się tutaj Muzeum Żydowskie,
·         Synagoga Klausa (Klauzová Synagoga) z XVII wieku,
·         Synagoga Staronowa (Staronová Synagoga) z XIII wieku, gotycka

Oprócz Synagog na uwagę zasługuje położony w niedalekim sąsiedztwie Klasztor św. Agnieszki - pierwsza w Czechach gotycka budowla.

8.  Wyszehrad - czyli wysoki zamek. Jest to wzgórze na terenie dzisiejszej Pragi, na prawym brzegu Wełtawy. Według legendy znajdowała się tu siedziba legendarnego władcy Kroka, którego córka Libusza miała sen. Wg niego należało w pobliskich lasach odnaleźć człowieka, który ciosał właśnie próg do swojego domu i w tym miejscu wznieść nowe miasto. Sen spełnił się, a miasto otrzymało nazwę "próg", po czesku Praha. Na wzgórzu wspaniały gotycki kościół św. Piotra i Pawła, zabytkowy cmentarz, na którym nie ma polityków, ale są uznani artyści, m.i.n Antoni Dvorak. A co jeszcze przyciąga uwagę? Absolutnie wspaniały widok na Wełtawę i Hradczany.
9. Pomniki Franza Kafki - odnaleźliśmy dwa najbardziej znane. Jeden z nich jest na Józefowie, tuż przy Synagodze Hiszpańskiej. Usytuowanie nie jest przypadkowe - Franz Kafka był czeskim Żydem. 
Drugi, ruchomy pomnik znajduje się na Nowym Mieście, przy Alei Narodowej. Mierząca 10,6 metra głowa pisarza składa się z 42 paneli wykonanych ze stali nierdzewnej o łącznej wadze 39 ton. Konstrukcja wykorzystuje innowacyjne rozwiązania z obszaru automatyki przemysłowej i robotyzacji.


10. Nad Wełtawą - budynek teatru, tańczący dom, Rudolfinum

Poruszając się wzdłuż Wełtawy napotkaliśmy kilka ciekawych miejsc na jej prawym brzegu. Pierwsze "odkrycie" to Tańczący Dom - budynek z 1996 roku przypominający kształtem tańczącą parę. Części budynków można nazwać Ginger i Fred" (na cześć znanej pary tancerzy- Freda Astaira i Ginger Rogers).

Teatr Narodowy w Pradze to wspaniały neorenesansowy budynek, wybudowany w latach 1868-81. Dla obywateli Czech, Teatr Narodowy jest jedną z najważniejszych instytucji kultury w Pradze.

Na uwagę zasługuje ogromny gmach Rudolfinum - obecna siedziba filharmonii mieszcząca się na Placu Jana Palacha. Jan Palach w proteście przeciw ograniczeniom praw obywatelskich po wkroczeniu do Czehosłowacji wojsk Układu Warszawskiego oblał się benzyną i podpalił. Stało się to w centrum Pragi, na placu Wacława 16 stycznia 1969 roku. Plac przed Rudolfinum nosi jego imię.

1 komentarz:

  1. W Pradze nie brakuje skwerów i małych parczków w placami zabaw, na których dzieci mogą nabrać energii do dalszego zwiedzania.

    OdpowiedzUsuń