Select Language

wtorek, 24 marca 2015

Spóźniona wizyta na zamku Bolkowie

Zupełnie zapomniałam, że tam byliśmy. Dzisiaj przeglądając albumy przypadkowo natknęłam się na te zdjęcia z czerwca 2014.
Zamek w Bolkowie, bo o nim myślę, zawsze mijaliśmy myśląc "kiedyś zajrzymy". No i to KIEDYŚ nadeszło w czerwcu. Wracaliśmy z Jeleniej Góry w okolice Wrocka i w kocu zajechaliśmy do osławionego przez  gotyckich "metali" zamek.

Jeden z największych zamków na Dolnym Śląsku wznosi się na wzgórzu, 365 m n.p.m. Wyróżnia go wysoka na ponad 25 m wieża. Jego budowa rozpoczęła się już w XII wieku z inicjatywy legnickiego księcia Bolesława Łysego. Budowla ta jest prawdziwą wizytówką miasta, znajduje się bowiem w samym jego centrum, a zamek widać już z odległości kilku km od rogatek Bolkowa.
Bolków rozsławił znany w całej Europie festiwal Castle Party. Co roku fani gothicu spotykają się tu na 3 dniowej imprezie, na której królują ciężkie brzmienia, a przez miasto przelewa się fala przepięknie ubranych fanów tej muzyki. Często są sto stroje i dodatki warte kilka dobrych tysięcy złotych. W 2015 roku zagra na festiwalu m..in Paradise Lost czy nasz rodzimy Artrosis!
www.przekleci.pl

Z zamkowej Baszty rozpościera się widok na całe miasteczko. Na I piętrze w tzw. Sali Niewiast możemy obejrzeć makiety obiektów zamkowych z terenu Księstwa Świdnicko - Jaworskiego z Dolnego Śląska, m. in. makieta  Zamku Bolków, Zamku Czocha, Zamku Gryf, Wieży Mieszkalnej w Siedlęcinie, Zamku Wleń i Zamku Grodno. Mnie natomiast najbardziej zafascynowało ogromne drzewo genealogiczne Piastów.
  
Ostateczny kształt zamek przybrał w XVI wieku. Charakterystyczne są tu mury obronne i zewnętrzne dziedzińce, co oznaczało, że zamek miał znaczenie militarne. Podczas II wojny światowej podobno na jego terenie mieścił się tajny ośrodek badawczy jednej z niemieckich fabryk zbrojeniowych. Zamek ma też podobno połączenie podziemne z zamkiem w Świnach.
 
 
 Wstęp na zamek jest płatny. Wpadajcie, zwiedzajcie i bawcie się dobrze!1 komentarz:

  1. A szukaliście Bursztynowej Komnaty? Bo podobno tam własnie została ukryta... :) albo była tylko przez Bolków transportowana.

    OdpowiedzUsuń