Select Language

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Pustynia Błędowska - polska Sahara

Jakoś do tej pory nigdy nie składało się aby skręcić odrobinę z drogi i zajrzeć na jedyną w Polsce pustynię. Ale dość tego - tym razem postawiłam na swoim i "zaciągnęłam" chłopaków na Pustynię Błędowską, która okazała się całkiem fajnym miejscem, innym i nieco odrealnionym w porównaniu z otaczającymi ją miasteczkami i fabrykami.

Pustynia Błędowska leży na styku województwa śląskiego i małopolskiego. Wg nas najlepiej zobaczyć ją z dwóch punktów widokowych:

1. z góry Czubatki (w Kluczach) 382 m n.p.m.
2. z góry Dąbrówki (w Chechle) 355 m n.p.m.
Ćwiczyli tu żołnierze NATO czy Afrika Korps. Tu także powstawały sceny do filmu Faraon. Pustynia powstała na skutek wycinki drzew pod rozwijający się w tym regionie ciężki przemysł. Po wycince odsłonięte zostały ogromne obszary piasków polodowcowych. 100 lat temu można było zauważyć tu nawet zjawisko fatamorgany.

Tego dnia mimo niesprzyjającej pogody (chmury burzowe) pojechaliśmy najpierw na Czubatkę. Naszym oczom ukazał się niesamowity widok. Pustynne obszary niestety od lat zmniejszają się, piaszczyste tereny zarastają drzewami i inną zieloną roślinnością. Nie mniej jednak warto tu zajrzeć. Z góry rozciąga się wspaniała panorama, udało nam się dojrzeć kominy Huty Katowice.  Bez problemu na samą górę można wjechać samochodem, więc nóżki Adasia zostały oszczędzone:) Na szczycie Czubatki stoi także smukła wieża obserwacyjna.


Kilka kilometrów dalej leży miejscowość Chechło. Tu jest zdecydowanie lepsze miejsce aby eksplorować pustynne tereny. Z góry Dąbrówki łagodnie po piachu można zejść na pustynię, podreptać po piasku i obejrzeć niecodzienne rośliny. Znaleźć tu można także pozostałości starego bunkra. W chwili obecnej trwa tu wycinka drzew, aby przywrócić pustyni jej pierwotny wygląd. Przeczytałam, że obecnie tylko 10 km2 terenu to pustynia, a z map fizyczno-geograficznych ponoć usunięto nazwę Pustynia Błędowska. Nie mniej jednak to nadal atrakcja i całkiem przyjemne miejsce na spędzenie popołudnia. 

6 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam, ale mam na swojej liście miejsc do odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mógłbyś dokładniej określić miejsce,gdzie znajduje się graffiti z ostatniego zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chechło. Nie da się tego przeoczyć. Najbardziej popularne wejście na pustynię, z tego co pamiętam-oznakowane. Malowidło jest na bunkrze.

   Usuń
  2. Góra Dąbrówka - lokalizację znajdziesz na google maps:-)

   Usuń
 3. Wielkie dzięki

  OdpowiedzUsuń