Przed wyjazdem do Chorwacji szukaliśmy ciekawych miejsc na Istrtii, które chcielibyśmy zobaczyć. Plany były potężne, wyszło jak zawsze. Trafiliśmy na falę ekstremalnych upałów, więc zamiast wielkiego zwiedzania było wielkie pływanie w mocno zasolonym Adriatyku. Świetne uczucie, gdy woda ma 26 stopni latem, a nie 18 jak Bałtyk. Bez względu na okoliczności mieliśmy w planach zobaczyć najbardziej wysunięty na południe Przylądek Kamenjak - fantastyczny dziki rezerwat przyrody słynący z ogromnych skalnych klifów.
Przylądek rozciąga się na długości 3,5km. Wokół niego jest tak wiele zatoczek i plaż, że każdy najdzie miejsce dla siebie. My wybraliśmy się na sam jego koniec - na plażę Kolumbarica, słynącej z pięknych klifów i ekstremalnych skoków do wody.
Woda w tym miejscu jest krystaliczna. Wystarczą okulary lub maska i płetwy i już można oglądać podwodny świat (jeżowce, kolorowe ryby). Ale my podglądaliśmy bacznie śmiałków skaczących z kilkunastometrowych klifów do wody. Ha, nawet moi dwaj panowie w końcu odważyli się i skoczyli w morską głębię. Nie będę ukrywać, że prawie przyprawili mnie tym o zawał serca.
Tubylcy i przewodnicy ostrzegają jednak nurków i wypływających dalej od brzegu o zmiennych prądach morskich, dlatego apelujemy o rozsądek w tym miejscu.
Jadąc do końca przylądka widzieliśmy znaki o niewielkim parku dinozaurów - znaleziono tu liczne ślady tych gadów. Tak czy inaczej bez względu na to, w które miejsce na Kamenjaku traficie powinniście być zachwyceni widokiem. Nieco mniej zachwyceni będziecie potrzebą umycia auta po powrocie, ale to już zupełnie inna historia:)
.






Po zdjęciach i relacji sądzę, że na długi czas zostaną wam w pamięci te wakacje. Na https://istria.pl/ polecają jeszcze zwiedzenie parku narodowego Wysp Briońskich.
OdpowiedzUsuńSzkoda, że doby i portfela nie da się rozciągnąć:) Wiele rzeczy chcielibysmy jeszcze zobaczyć, a na pewno południową część Chorwacji.
UsuńTa podróż z pewnością należała do udanych
OdpowiedzUsuńSuper wszystko zostało ukazane. Takie widoki zawsze mnie zachwycały.
OdpowiedzUsuńSpędzenie tam wolnego czasu musi być bardzo przyjemne.
OdpowiedzUsuńTe wczasy jak widać były bardzo udane. Ciekawie wygląda ta relacja.
OdpowiedzUsuń