Select Language

czwartek, 13 kwietnia 2023

Bachledka - ścieżka w koronach drzew, narty i inne atrakcje dla rodzin w Bachledovej dolinie

Czy słyszeliście kiedykolwiek o Bachledce? Bo ja dopiero w marcu tego roku dowiedziałam się o jej istnieniu. Poszukując ośrodków narciarskich, w których możemy wykorzystać nasz karnet narciarski Tatry Super Ski trafiliśmy na słowacki ośrodek Bachledka Ski&Sun, położony zaledwie 20 km od granicy w Jurgowie. Z Białki Tatrzańskiej jedzie się tam zaledwie pół godziny. Postanowiliśmy przetestować słowackie stoki i przy okazji odkryliśmy masę atrakcji, którymi chcemy się z Wami podzielić.

Ośrodek położony jest na szczycie Magury Spiskiej, a największym jego atutem są zapierające dech w piersiach widoki!  Dostać się do ośrodka można aż z 3 miejsc: doliny Bachledovej (całoroczna kolejka linowa),  Jezerskiej lub Małej Frankovej.
 

Z racji tego, że pojechaliśmy tam głównie na narty zacznę właśnie o informacji dla narciarzy. Jak już wspomniałam - jest tu honorowany karnet Tatry Super SKI.  Stoki są zróżnicowane: (3 niebieskie, 2 czerwone, 2 czarne) oraz trasa saneczkowa na mapach oznaczona nr 9. Każda z tras wybitnie widokowa, jednak mnie najbardziej przypadła do gustu trasa niebieska (najdłuższa ze wszystkich) wiodąca do Bachledowej Doliny. Stąd na górę wjeżdżamy wagonikiem. Zjeżdżając trasami czerwonymi w stronę Frankowej wracamy na górę orczykiem, a z  Ivanowej powrót na szczyt Magury odbywa się wyciągiem krzesełkowym (tylko zimą). Jeśli stawiacie  pierwsze kroki na nartach lub snowboardzie to macie także możliwość nauki jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów. 
 
Gdy już odpięliśmy narty przyszedł czas na inne atrakcje. 

Zdecydowanie największe wrażenie robi ścieżka w koronach drzew. Drewniana kładka zbudowana została w 2017 roku i wnosi się 24m ponad ziemią Do budowy użyto wiele gatunków drewna m.in. daglezję zieloną, modrzew europejski. Szacuje się, że wykorzystano 100 000 metalowych wkrętów aby połączyć ze sobą całą konstrukcję.  Spacer nią jest pełen niespodzianek i zadań dla dzieciaków. 

 
Trasa o łącznej długości ponad 1200 m przeprowadzi Was zróżnicowanym gatunkowo lasem odkrywając niektóre jego tajemnice. Zwieńczeniem ścieżki jest wieża o wysokości 32 metrów, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na takie pasma jak Tatry Bialskie, Pieniny, Beskid Sądecki czy Zamagurze. Zobaczycie stąd Trzy Korony, Radziejową czy Babią Górę przy dobrej pogodzie.

 Na wieży znajduje się zjeżdżalnia rurowa, którą bardzo szybko można dostać się na dół. Pamiętać jednak trzeba, że to dodatkowo płatna atrakcja, a bilet trzeba kupić jeszcze przed wejściem na ścieżkę. Na ścieżkę i wieżę wjechać wózkiem inwalidzkim oraz z wózkiem dziecięcym. Dzieci do lat 3 nie płacą za bilet. Niestety nie można wchodzić z psem, ale zwierzę można zostawić w kojcach przy wejściu na ścieżkę.
 
Ale to nie koniec atrakcji. Z jednej z tras narciarskich, nieopodal ścieżki w koronach widać doskonale spory teren przeznaczony dla dzieciarni. Ta przestrzeń to Królestwo Lasu - pełen przygód leśny plac zabaw o powierzchni 4950 m2. Plac zabaw i wszystkie jego elementy inspirowane są lasem i życiem jego mieszkańców. Atrakcje są wykonane z litego solidnego drewna. Jest tu wiele edukacyjnych i rozrywkowych atrakcji dla dzieciaków. Niestety zimą to miejsce jest zamknięte, zatem wpadajcie w ciepłej porze roku. 

Gdy znudzą Wam się zabawy, spacery, ruch i narty na górze czeka na was restauracja panoramiczna, w której zasmakujecie słowackich dań czy Kofoli, a to wszystko z widokiem na Tatry.

 

Poza wymienionymi atrakcjami można tu także przejechać sie latem torem bobslejowym lub wypożyczyć rower elektryczny. Po więcej informacji oraz szczegółowy cennik odsyłam na stronę BACHLEDKA.SK

Jeśli będziecie zmierzać w te strony bez nart to najlepiej zostawić auto w Bachledce i wjechać kolejką linową - jest całoroczna! Z pozostałych dolin wejść na górę można tylko pieszo. 2 komentarze: