Select Language

sobota, 24 września 2016

Liberec - miasto stu atrakcji u stóp Ještědu

Wizyta w czeskim Libercu miała być przerwą między górskimi wędrówkami. Raz - sama przestrzeń miejska zapowiadała się bardzo ciekawie, dwa - jest tu masa atrakcji dziecięcych. Niestety przez dwa dni pobytu nie jest możliwe zobaczenia wszystkiego, więc selekcja miejsc do zobaczenia została starannie zaplanowana.
  
Liberec położony jest w kotlinie między grzbietem Ještědský hřbet i Górami Izerskimi co czyni go dobrą bazą wypadową zarówno na narty, jak i na górskie wędrówki. To także "siedlisko" studentów - prężnie działa w mieście Uniwersytet Techniczny. Liberec jest jednym z największych czeskich miast, pomimo niewielkiej, bo około 100-tysięcznej liczby mieszkańców. Tu swój warsztat miał niegdyś Ferdynand Porsche!
Liberec to miasto na starym handlowym szlaku, w dawnych czasach prężnie rozwijające się. Aby pokazać tę "moc" i bogactwo zdecydowano się na budowę nowego budynku ratusza - w stylu neorenesansowym wg projektu wiedeńskiego architekta. Ratusz stoi na skraju rynku, na którym toczy się nocne życie miasta. Z wieży przemawiał m.in. cesarz Franz Josef, Adolf Hitler czy Vaclav Havel.

Absolutnym i najlepszym widokowo miejscem jest szczyt Ještěd (1012 m n.p.m.) królujący nad miastem. Widać go praktycznie z każdego wyższego budynku. Zwieńczeniem góry jest wybudowana w 1973 roku wieża telewizyjna (nadajnik) o wysokości 93 m! Budowla uzyskała prestiżową nagrodę Perreta Międzynarodowej Unii Architektów -  tytuł Budowli stulecia.
Na szczyt wiedzie kilka dróg: można wjechać na nią samochodem (serio!), kolejką ze stacji Horni Hanychov lub wejść pieszo. My zdecydowaliśmy się na wjazd samochodem i pozostawienie go na parkingu nieco poniżej szczytu. Na samej górze ze względu na hotel i znaczną część turystów parkowanie nie jest najprzyjemniejsze.
 
Wieża kształt hiperboloidy - ma to zapewniać odpowiednią aerodynamikę struktury. Dynamiczna, zwężająca się ku górze forma zdaje się stanowić przedłużenie góry, na której została wybudowana. Ze szczytu rozciąga się panorama miasta, zobaczymy też Góry Izerskie oraz Karkonosze. We wnętrzu wieży jest hotel, restauracja i taras widokowy. Podejście od wszelakich parkingów jest łatwe, po asfalcie.
 
Ale wróćmy jeszcze do samego miasta. Kolejny neorenesansowy zabytek w centrum miasta to budynek Teatru im. F. X. Šaldy. Ponieważ po centrum poruszaliśmy się późnym wieczorem nie było szansy na wejście do budynku od środka. A szkoda, bo wnętrze teatru jest imponujące.
Nieopodal teatru i miejskiej biblioteki znajduje się najciekawszy przystanek autobusowy w Libercu. 
Liberec jednak ma także masę atrakcji dla dzieci. Jest ich tak wiele, że trzeba by było spędzić kilka pełnych dni żeby odwiedzić je wszystkie. Działa tu najstarszy w Czechach ogród zoologiczny słynący z hodowli białych tygrysów! Jest przepiękny ogród botaniczny. Nieopodal centrum wybudowany został ogromny kompleks rozrywkowy: Centrum Babylon, w którym znajdziecie świetny aquapark, kręgielnię czy labirynt luster. Tuż obok ogromne centrum naukowe IQ Landia, a przy dworcu w centrum handlowym znaleźć można DinoPark. Dla każdego coś ciekawego. I to w niewielkim nieco ponad 100-tysięcznym mieście.
Z tego ogromu atrakcji wybraliśmy dla siebie IQ Landię oraz Aquapark, ale im poświęcę dwa osobne wpisy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz