Select Language

niedziela, 16 lutego 2020

Budapeszt na weekend - 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

Na naszym węgierskim tripie nie mogło zabraknąć wizyty w stolicy. Budapeszt odwiedziliśmy po raz drugi, ale właściwie dopiero teraz dostrzegliśmy to, co umknęło nam ponad 12 lat temu gdy spędzaliśmy tam dwie szalone imprezowe noce.

To niewątpliwie jedno z najpiękniej położonych miast Europy. Powstało z połączenia miasteczek Buda, Óbuda oraz Peszt. Przepływający przez nie Dunaj dzieli go na na część budańską i pesztańską. Po stronie Budy króluje Góra Zamkowa, Baszta Rybacka,  Cytadela i słynne kąpielisko Gellerta oraz starożytna rzymska część miasta Aquincum. Po stronie Pesztu tysiące knajpek, sklepików, klubów, ale i słynny gmach parlamentu czy kąpielisko Szechenyiego, ale tym za chwilę. W tak krótkim czasie naprawdę ciężko zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty w mieście, ale jednak jakoś nam się udało.

Co zobaczyć w mieście w tak krótkim czasie, by można spokojnie i z czystym sumieniem powiedzieć "byłem/-am w Budapeszcie"?

1. Góra Gellerta, cytadela i panorama miasta z góry
 
 Wędrówkę ku górze rozpoczynamy z okolic słynnego kąpieliska Gellerta. Wąskimi uliczkami wędrujemy około 20 minut by po chwili znaleźć się na najpiękniejszym punkcie widokowym w mieście. Jest tam cytadela, wzniesiona przez Austriaków po zdławieniu zrywu niepodległościowego (w 1848 r.), jako część wojskowych umocnień. Stoi tu także Statua Wolności - kobieta z gałązką palmową, postawiona w 1947 r. na pamiątkę wyzwolenia po II wojnie.
Schodząc w dół trafiamy na najbardziej ekstrawaganckie kąpielisko w mieście. Mowa oczywiście o Kąpielisku Gellerta z gorącymi wodami termalnymi, sauną i łaźnią parową. Pałacowe wnętrze i marmurowe kolumny nadają temu miejscu wiele szyku.

2. Wzgórze zamkowe: zamek w Budzie, Baszta Rybacka i Kościół św. Macieja
Na górę najłatwiej i najszybciej dostać się kolejką szynową (Budavári Sikló) z  placu Adama Clarka, ale my postanawiamy się przespacerować piechotą. Trafiamy najpierw na Basztę Rybacką  - bajkowy zespół tarasów widokowych. Niektórzy twierdzą, że zainspirował się nią Disney tworząc czołówkę do swoich filmów. Na niższą część tarasów wstęp jest bezpłatny, na wyższe obowiązuje bilet.
  
Tuż obok wnosi się piękna kolumna Trójcy Świętej oraz gotycki kościół pw NMP Budzińskiej Panny, zwany potocznie kościołem Macieja.
  

Maszerując zabytkowymi uliczkami docieramy do zamku królewskiego. Barokowy, potężny gmach zamku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa Unesco. We wnętrzach znajduje się wiele instytucji kulturalnych, np. Muzeum Historii Budapesztu czy Galeria Narodowa.
   
Wzgórze zamkowe kryje w sobie wielekorytarzy wykorzystywanych od wieków w celach militarnych. Podczas II wojny światowej był tu wojskowy szpital, a w czasie zimnej wojny - bunkier przeciwlotniczy.

3. Parlament  (Orszaghaz) i okolica
Nie ma wątpliwości, że gmach parlamentu to wizytówka miasta. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1885 roku i do złudzenia przypomina parlament w Londynie. Zwieńczeniem budynku jest kopuła, która ma aż 96m wysokości, ale i sam budynek ma aż 268 m długości i 123 m szerokości! Jego powierzchnia to aż 18 tys. m.kwadratowych, w których kryje się około 700 pomieszczeń.  Budzi respekt, prawda? Jego wnętrza są udostępnione do zwiedzania dla turystów.
Naprzeciwko parlamentu znajduje się już nieco skromniejszy gmach Muzeum Etnograficznego.
Tuż przy parlamencie, nad samym brzegiem Dunaju stoi niecodzienny pomnik. Mowa jest o 60 parach  mosiężnych butów - to pomnik pamięci ofiar holokaustu - ludzi którzy zginęli od strzału, a ich ciała zostały pochłonięte przez wody Dunaju.

4. Bazylika św. Stefana i lody w kształcie róży
To największa budowla sakralna Węgier, a w dodatku ma taką samą wysokość jak parlament. Węgierskie prawo zabrania budować obiektów wyższych niż ta bazylika. W jej bogatym wnętrzu znajduje się najważniejsza węgierska relikwia - zmumifikowana prawa dłoń króla Węgier i patrona świątyni - św. Stefana (tzw. Święta Prawica).
  

Tuż obok fenomenalna cukiernia i bardzo nietypowe lody - polecamy! Smakują tak samo obłędnie jak wyglądają.

5. Plac Bohaterów, aleja Andrassy utca i najstarsze metro w kontynentalnej części Europy
 Wędrując po stronie Pesztu konieczna jest wizyta po słynnej Andarassy ut. Wzdłuż niej znajduje się bowiem wiele ciekawostek, m.in.: gmach opery z 1884 roku, plac Oktogon, przy którym mieszkał kompozytor  F. Liszt. 
 Ulicę kończy Plac Bohaterów - jeden z największych placów w Budapeszcie. Plac upamiętnia bohaterów I wojny światowej. Pokaźna kolumnada i pomnik tysiąclecia z archaniołem Gabrielem to dwa najważniejsze symbole w tym miejscu.
 
Pod Aleją Andrassy biegnie najstarsza na kontynencie europejskim linia metra zbudowana w 1896 roku (oczywiście także jest na liście Unesco). Wszystkie jej stacje wyglądają niemalże identycznie, zachowując swój zabytkowy charakter.
  


6. Łaźnie termalne Szecheney'ego - są obok łaźni Gellerta -  najsłynniejszym kąpieliskiem w Budapeszcie. Liczący 21 basenów obiekt przyciąga turystów z całego świata. Neobarokowy kompleks powstał w 1913 roku; wykorzystano tu źródło termalne o temperaturze 74 stopni! Znajdują się tu wodolecznicze baseny zewnętrzne i wewnętrzne, łaźnie parowe, sauny i gabinety masażu. A to wszystko w naprawdę eleganckiej scenerii. Niestety trochę czar pryska gdy widzi się ten dziki tłum ludzi - nie mniej jednak, miejsce, które trzeba obowiązkowo odwiedzić, zwłaszcza gdy (tak jak my) biega się cały dzień po mieście i potrzebuje chwili wytchnienia. Nasza chwila wydłużyła się do 3.5 godziny.

7. Zamek Vajdahunyad
Położony właściwie naprzeciwko kąpieliska Szechenyi zamek powstał dopiero pod koniec XIX wieku. Z okazji 1000-lecia Węgier odbywała się w 1896 roku wystawa, podczas której zbudowano 108 budynków kartonowych będących kopiami obiektów z terenu Wielkich Węgier. Trzy z nich tak spodobały się publiczności, że wybudowano je "na stale" m. in. zamek z terenów dzisiejszej Rumunii, z miasta Vajdahunyad. Od tej pory zamek cieszy oko, a okoliczny park jest miejscem spacerów i relaksu.


8. Mosty w Budapeszcie
Jest ich 11 (9 dla aut i 2 kolejowe). Najstarszym mostem jest Most Elżbiety - cesarzowej Sissi (Erzsébet híd) , a najsłynniejszym i najbardziej reprezentacyjnym Most Łańcuchowy (Lánchíd). Najkrótszy na spacer za to jest Most Wolności (Szabadság hid), o charakterystycznym zielonym kolorze.


9. Wielka Synagoga - największa w Europie (trzecia pod względem wielkości na świecie) znajduje się po stronie pesztańskiej. Może pomieścić aż 3000 osób. Niestety w momencie, gdy do niej dotarliśmy nie było już możliwości wejścia do środka. Zbudowana w połowie XIX wieku została w 1939 roku wysadzona w powietrze przez ugrupowanie strzałokrzyżowców. W odbudowę zaangażowana była Estee Lauder, która przeznaczyła na ten cel aż 5 milionów dolarów.

10. Metro - czyli najlepszy sposób na szybkie poruszanie się po mieście.
Jakże zdziwieni byliśmy, gdy nieopodal miejsca naszego noclegu powiedziano nam, że jest stacja metra. Posiadaliśmy bardzo stary plan miasta, na którym były 3 nitki metra. Tymczasem jest ich 4! Wagony dowiozą nas w okolice wszystkich najważniejszych punktów w Budapeszcie.
Warto zobaczyć jeszcze zabytkowe dworce kolejowe tj. Dworzec Nyugati (Zachodni) oraz Keleti (Wschodni).


Budapeszt to ciekawe, głośne i wielokulturowe miasto. Zasługuje na wizytę dłuższą niż 2-3 dni. W tak krótkim czasie nie da się go poznać, zwiedzić. Przed nami wciąż atrakcje na Wyspie Małgorzaty czy Muzeum Terroru. A jakie są Wasze ulubione miejsca w Budapeszcie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz